راه رب
راه تو به هر جهت که پویند خوش است
پنجشنبه 2 دی 1389 :: نویسنده : مرتضی

اعتقاد به رجعت، یکی از ویژگیهای مکتب اهل بیت و تشیع است که برخاسته از آیه های نورانی قرآن مجید و احادیث ائمه معصومین علیهم السلام می باشد . طبق این اعتقاد، خداوند متعال انبیا و جانشینان آنان و پیامبر اکرم و ائمه اطهار علیهم السلام را با گروهی از مومنان و پاکان و برخی از ستمگران و جنایتکاران مخصوصا ظلم کنندگان به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و سید الشهدا علیه السلام را پس از مرگ دوباره قبل از روز قیامت زنده می کند و به این دنیا بر می گرداند تا بندگان شایسته خداوند و مومنین از این ستمگران که دشمنان خداوند می باشند پیش از عذابی که در آخرت بر ایاشان مهیا شده در همین دنیا انتقام بگیرند.

Ashura ، Muharram
زمان این رجعت با ظهور سرور آفرین حضرت بقیت الله الاعظم حجت بن الحسن المهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف شروع می شود و اول کسی که به دنیا بر می گردد امام حسین علیه السلام می باشد

التبه مناسب است پیش از آنکه رجعت حسینی علیه السلام که موضوع این فصل است را مطرح کنیم در رابطه با اصل رجعت و بعضی از زوایای آن نکاتی را متذکر شویم .

1_ مراد از رجعت آن است که قبل از معاد و پیش از روز قیامت، بدن هایی که روح از آنها جدا شده است، دو مرتبه روح به همان بدنها بر گردد و آن فرد مرده با همان بدنی که قبلا در او روحش بوده زنده شود لذا اعتقاد به رجعت با مساله حلول و تناسخ فرق دارد زیرا تناسخ و حلول عبارت است از وارد شدن روح در بدن انسان دیگر یا حیوانی و ما این را رجعت نمی گوئیم .
2_ رجعت یک امر ممکن بوده و کسی که امکان او را انکار کند، قدرت بی پایان خداوند را محدود کرده، و منکر توانایی پروردگار است، لذا می گوئیم خداوندی که قدرت دارد که در روز قیامت همه ما را زنده کند می تواند در همین دنیااشخاص مرده را دو مرتبه زنده کند و به آن حیات ببخشد (أَلَیْسَ ذَلِکَ بِقَادِرٍ عَلَى أَن یُحْیِیَ الْمَوْتَى) آیا او (خداوند) توانایی زنده کردن مرده را ندارد؟
3_ علاوه بر ممکن بودن برگشت روح به بدن، این مطلب در امتهای گذشته به شهادت قرآن مجید واقع شده است، قرآن در چندین آیه مبارکه جریاناتی را بیان فرموده که حاکی بر وقوع رجعت بوده است . و اساسا مگر مهمترین معجزه حضرت عیسی علیه السلام زنده کردن مردگان نبوده است؟ !! پس برگشت روح به بدن قبلی خود، هم ممکن بوده و هم به وقوع پیوسته است.
4_ علاوه بر احادیثی که رجعت را بیان فرموده در قرآن مجید نیز راجع به زنده شدن بعضی از انسانها پیش از روز قیامت نیز مطلب آمده که به عنوان نمونه در آیه مبارکه 83 سوره نمل چنین می خوانیم (وَیَوْمَ نَحْشُرُ مِن کُلِّ أُمَّةٍ فَوْجًا مِّمَّن یُکَذِّبُ بِآیَاتِنَا فَهُمْ یُوزَعُونَ) یعنی روزی که از هر امتی گروهی را محشور می کنیم.
در روایت آمده که شخصی به امام صادق علیه السلام عرض می کند که عامه این آیه را در رابطه با روز قیامت می دانند، حضرت صادق علیه السلام بدین مضمون به او فرمودند: آیا خداوند در روز قیامت از هر امتی تنها گروه و عده ای را محشور می کند و بقیه را رها نموده و محشور نمی کند؟! نه، این چنین نیست، بلکه این آیه مربوط به رجعت بوده که تنها بعضی محشور می شوند اما آیه ای که در مورد روز قیامت است فرمایش دیگر خداوند متعال است که در آیه ای از قرآن می فرماید (و حشرنا هم فلم نغادر منهم احدا) یعنی آنان را محشور کرده پس احدی رادر این محشور شدن ترک نمی کنیم و همه را زنده می کنیم.
5_ رجعت برای همه انسانها نبوده بلکه بعضی در رجعت به دنیا بر می گردند:
در روایتی امام صادق علیه السلام فرموده اند: که ان الرجعة لیست بعامة و هی خاصة یعنی که رجعت عمومی نیست بلکه عده ای در رجعت باز می گردند.
6_ اصل رجعت از روایات معتبره ثابت می شود گرچه در خصوصیاتش مطالبی است که از حوصله این مقاله و موضوع آن خارج است.

بعد از این نکات زمان آن رسیده که وارد بحث شویم و رجعت حسینی را به صورت دسته بندی و شماره گذاری بیان نمائیم:
1_ خبر دادن خداوند تولد و شهادت و رجعت امام حسین را قبل از تولد به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم .
در روایتی آمده که خداوند پیش از آنکه امام حسین علیه السلام متولد شوند، به پیامبر اکرم بشارت تولد آن وجود مبارک را داد، و خبر داده که نسل امامت تا روز قیامت از امام حسین علیه السلام می باشد، آنگاه پیشامدهای ناگوار و شهادت، امامت را در فرزندان و نسل او قرار داده در دنبال این مطالب روایت این گونه آمده که و اعلمه انه یقتل ثم یرده الی الدنیا و ینصره حتی یقتل اعداءه و یملکه الارض یعنی خداوند متعال پیامبر اکرم را آگاه ساخت که بعد از شهادت امام حسین را دوباره به این دنیا بر می گرداند و او را یاری کرده تا حضرتش دشمنان خود را بکشد و از بین ببرد و مالک تمام زمین شده و بر سراسر آن فرمانروائی کند.
2_ امام حسین علیه السلام نخستین کسی که رجعت می کند
از بررسی چندین روایت که در مورد رجعت آمده استفاده می شود که اولین کسی که به این دنیا باز می گردد و رجعت می کند امام حسین علیه السلام است . امام صادق فرمودند اول من تنشق الارض عنه و یرجع الی الدنیا الحسین بن علی علیه السلام یعنی نخستین کسی که زمین از برای وی شکافته می شود و به دنیا بر می گردد امام حسین علیه السلام است.
3_ گفتگوی امام حسین علیه السلام با اصحاب با وفایش در رابطه با شهادت و رجعت خود
امام باقر علیه السلام می فرماید: پیش از آنکه امام حسین شهید شوند به اصحاب خود فرمودند: رسول خدا به من فرمودند: یا بنی انک ستساق الی العراق و انک تستشهد و یستشهد معک جماعة من اصحابک یعنی ای فرزندم همانا تو را به عراق روانه می کنند و تو در آنجا با گروهی از یاران و اصحاب شهید می شوی . در دنباله همین روایت در فراز دیگری از آن دارد که قال امکث ما شاء الله فاکون اول من تنشق عنه الارض یعنی بعد از شهادت تا مدتی که خدا بخواهد می مانم سپس اولین کسی هستم که زمین برای او شکافته می شود و (رجعت می کنم)
4_ رجعت امام حسین علیه السلام با اصحاب با وفایش
امام صادق علیه السلام فرمودند: امام حسین با هفتاد تن از یاران و اصحابشان که با حضرت در کربلا شهید شده بودند به دنیا بر می گردند و رجعت می کنند.
5_ رجعت امام حسین علیه السلام با 75 هزار نفر
امام صادق علیه السلام فرمودند: اول من ینغض عن راسه التراب الحسین بن علی علیه السلام فی خمسة و سبعین الفا نخستین کسی که سر از خاک بر می دارد حسین بن علی علیه السلام است که با هفتاد و پنج هزار نفر رجعت می کند البته در بحار همین روایت را از کتاب دیگری نقل نموده که در آنجا به جای 75 هزار نفر 95 هزار نفر را ذکره نموده.
6 _ رجعت امیر المؤمنین با امام حسین علیه السلام برای انتقام گرفتن از دشمنان
امام باقر علیه السلام فرمودند: ان لعلی علیه السلام الی الارض کرة مع الحسین یقبل برایته حتی ینتقم من بنی امیة و معاویة و آل معاویة یعنی برای امیر المؤمنین علیه السلام رجعتی است که با امام حسین علیه السلام بر می گردد که با پرچم امام حسین می آید تا از بنی امیه و معاویه و آل معاویه انتقام بگیرد.
7_ رجعت یزید پلید و اصحابش برای انتقام گرفتن از این پلیدها
امام صادق علیه السلام فرمودند: ان اول من یکر الی الدنیا الحسین بن علی و اصحابه و یزید بن معاویه و اصحابه فیقتلهم حذو القدة بالقذة یعنی اولین کسی که به دنیا بر می گردد امام حسین علیه السلام و اصحاب او، و یزید بن معاویه و اصحاب اوست، آنگاه او (حسین) همه آن دشمنان را می کشد.
8_ طولانی بودن عمر امام حسین علیه السلام در رجعت
امام صادق در ابتدای سوره اسرا می فرمایند: ان اول من یکر فی الرجعة الحسین بن علی یمکث فی الارض اربعین الف سنة حتی یسقط حاجباه علی عینیه من کبره یعنی اول کسی که در رجعت بر می گردد حسین علیه السلام است، چهل هزار سال در این رجعت در زمین می ماند تا اینکه از کثرت طول عمر، ابروهای حضرت به روی چشمهایش می افتد.
9_ امام حسین علیه السلام امام زمان علیه السلام را غسل می دهد و کفن می نماید و به خاک می سپارد:
در یک فراز ار روایتی امام صادق علیه السلام می فرمایند: فاذا استقرت المعرفة فی قلوب المؤمنین انه الحسین علیه السلام جاء الحجة الموت، فیکون الذی یغسله و یکفنه و یحنطه و یلحده فی حفرته الحسین بن علی علیهما السلام و لا یلی الوصی الا الوصی یعنی هنگامی که حضرت امام حسین علیه السلام در رجعت به مومنین معرفی شده و دیگر تردیدی در مورد آن حضرت باقی نماند که او امام حسین است، اجل حضرت حجت بن الحسن علیه السلام می رسد و دیده از جهان می بندد، آن گاه امام حسین آن حضرت را غسل داده و کفن و حنوط می نماید و به خاک می سپارد و هرگز امام را غیر از امام غسل نمی دهد.

منابع:
تفسیر برهان
بحار الانوار
الایقاظ من الهجعه
تفسیر قمی

آدرس:http://www.porsojoo.com/fa/node/10929

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 بهمن 1396 02:49 ب.ظ
از آنجا که مدیر این صفحه وب در حال کار است، بدون تردید بسیار سریع آن را خواهد شد
مشهور است، با توجه به محتوای کیفیت آن.
جمعه 24 شهریور 1396 01:07 ق.ظ
I was suggested this web site by my cousin. I'm not sure whether
this post is written by him as no one else know such detailed about my problem.

You're wonderful! Thanks!
شنبه 18 دی 1389 04:00 ب.ظ
سلام موفق روسر بلند باشید وبلایك زیبایی دارید به من هم سری بزنید
مرتضی سلام دوست من ممنونم چشم خدمت میرسم.
شنبه 18 دی 1389 03:57 ب.ظ
سلام خسته نباشید وبلایك خوبی دارید امیدوارم موفق باشید به من هم سری بزنید
مرتضی : سلام دوست من ممنونم چشم خدمت میرسم.
چهارشنبه 15 دی 1389 03:49 ب.ظ
مرتضی سلام
یکشنبه 12 دی 1389 03:24 ب.ظ
سلام عزیز گرامی

خداوند عزّوجلّ دوست دارد که

شیعیان را امتحان کند؛ درآن هنگام...

اهل باطل تشکیک وتوهّم خود را آغاز می نمایند.

منتظر حضور گرمتان

مرتضی سلام دوست من زیبا بود چشم خدمت میرسم.
یکشنبه 12 دی 1389 02:30 ب.ظ
اللهم عجل لولیك الفرج
مرتضی سلام ممنونم الهی امین.
یکشنبه 12 دی 1389 01:33 ب.ظ
سلام اقا مرتضی ممنون که سر زدین...من خودم عاشق امام حسینم...بهتون سر میزنم بازم..
مرتضی سلام ممنونم
یکشنبه 12 دی 1389 01:26 ب.ظ
خودی ها غیر خودی وار می روند
مرتضی سلام دوست من یعنی چی ؟
یکشنبه 12 دی 1389 10:23 ق.ظ
سلام.
ممنون از حضورتون.
مرتضی سلام من هم ممنونم
شنبه 11 دی 1389 11:24 ب.ظ
سری توی سرها بود
..............................
منو کشتی ، منو کشتی

کشته باشی خوش به حالم

من هنوزم که هنوزه یکی از کشته هاتم

دست و دلم به قلم نمی رود ...
عذر تقصیر ...
سراغ دلم را بگیر بلکه ارام شود ...
سلام
مرتضی سلام
شنبه 11 دی 1389 10:31 ب.ظ
سلام دوست خوبم ممنونم که بهم سر زدی.
امام حسین یارو یاورت همیشه ی همیشه.
بدرود...
شنبه 11 دی 1389 08:14 ب.ظ
به نام خدا
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام دوست عزیز
مرتضی الهی امین سلام دوست خوبم.
شنبه 11 دی 1389 08:08 ب.ظ
شنبه 11 دی 1389 06:55 ب.ظ
salam
mer30 k be maN sar zadiN
mamNo0N az Nazareto0N
weblo0ghe zibai dariN
mo0vafagh bashiN
bye
شنبه 11 دی 1389 06:23 ب.ظ
سلام دوست عزیز به امید ظهور یوسف زهرا
مرتضی سلام دوست خوبم الهی امین.
شنبه 11 دی 1389 05:43 ب.ظ

سلامی با عطر خوش خالق کربلا و حسین و بوی حسین ... قربانت مرتضی جان ... حضورت همچون نوازش گل با نسیم صبحگاهی ی بارور شده از نوای اذان صبح بود...
مرتضی سلام دوست خوبم ممنونم .
شنبه 11 دی 1389 04:00 ب.ظ
به نام رب
سلام...ممنون که بهم سرزدید
وبخونه قشنگ وپرمحتوایی دارید...
خوشحالم...
بازم سربزنید
مرتضی سلام ممنونم
شنبه 11 دی 1389 03:33 ب.ظ
سلام
من نیز بر شما تبریک میگویم
امیدوار دیدار با شما همچنان ادامه داشته باشد
مرتضی سلام ممنونم
شنبه 11 دی 1389 03:27 ب.ظ
سلام خسته نباشید
شنبه 11 دی 1389 03:27 ب.ظ
سلام
از اینکه به وبم اومدین ممنونم... وبلاگتون خوندنیه و باید عمیق تر مطالعه بشه... موفق و شاد باشید...
مرتضی سلام دوست من ممنون از نظرتون موفق وکامروا باشید.
شنبه 11 دی 1389 02:36 ب.ظ
وب بسیار زیبا وقشنگی داری مطالبت هم خیلی عالی بود موفق باشی
شنبه 11 دی 1389 02:05 ب.ظ
مرتضی سلام
شنبه 11 دی 1389 01:40 ب.ظ
سلام خسته نباشی .....ایشاا.. زیر سایه ی بقیه الله سلامت وسر زنده باشی ممنون که بهم سر زدی ..... التماس دعل
مرتضی سلام ممنونم
شنبه 11 دی 1389 01:27 ب.ظ
سلام
با بازی دستگیری فتنه گران به روزم!
توصیه میکنم از دستش ندین
شنبه 11 دی 1389 01:15 ب.ظ
خیلی ممنون که نظر دادی.وبلگ زیبایی داری و پر محتوا
برقرار باشی و سبز...
شنبه 11 دی 1389 12:03 ب.ظ
سلام
بسیار سپاس گذار بخاطر مطلب زیباتون
مرتضی سلام ممنونم دوست من .
شنبه 11 دی 1389 08:18 ق.ظ
سلام


یادمان باشد پیام آفتاب
دست نا اهلان نیفتد انقلاب


اگر فرمان دهد رهبر بتازیم
اگر او خواهد از ما، سر ببازیم
وگر صبر و قرار از ما بخواهد
بشینیم و بسوزیم و بسازیم

لبیك یا سید علی خامنه ای
التماس دعا
مرتضی سلام دوست من حاجتت روا شود.
شنبه 11 دی 1389 07:49 ق.ظ
__ _█████____████
___████__████_███
__███____████__███
__███_███___██__██
__███__███████___███
___███_████████_████
███_██_███████__████
_███_____████__████
__██████_____█████
___███████__█████
______████ _██
______________██
_______________█
_████_________█
__█████_______█
___████________█
____█████______█
_________█______█
_____███_█_█__█
____█████__█_█
___██████___█_____█████
____████____█___███_█████
_____██____█__██____██████
______█___█_██_______████
_________███__________██
_________██____________█
_________█
________█
________█
_______█
سلام من آپم بدوبیا
مرتضی سلام چشم خدمت میرسم.
شنبه 11 دی 1389 05:43 ق.ظ
و نکته اخر راجع به پست اخر :
مطلب جالبی بود !
پیش از این ، از این موضوع با خبر نبودم !!!
اما بهتر بود به جای کلمه ی انتقام ، کلمه ی رساندن حق به حقدار استفاده می کردید زیرا ائمه انقدر بزرگوار هستند که دشمنان خود را ببخشند اما همه می دانیم که خدا از حق الله می گذرد اما از حق الناس ، خیر ! به همین علت است که جهنم برای دشمنان ائمه و خدا مهیا شده !!!
اما نکته ی جالبی دریافتم : در نکته ی 8 نوشته بودید چهل هزار سال طول عمر دارند و در نکته ی اخر گفتید تا زمانی که امام حسین علیه السلام در رجعت به مومنین معرفی شده و دیگر تردیدی در مورد آن حضرت باقی نماند ، امام زمان (عج) زنده هستند ، یعنی این مردمی که این همه ادعای پیشرفته بودن می کنند از زمان جاهلیت عرب هم جاهل ترند ، این همه مدت زمان برای اثبات امام بودن ...
خیلی جالب بود ...
تشکر بابت مطالب ارزشمندتان ...
و شرمنده بابته پر حرفی ...
با ارزوی موفقیت شما ...
یا حق ...
مرتضی خوب بود دیگر نکات شک برانگیز را بیان می کردید تا استفاده می کردیم که اگر اشکالی بود بر طرف سازیم
ومتشکرم از نکته خوبی که فرمودید که بجای انتقام باید کلمه رساندن به حق استفاده می شد ولی من باید رعایت امانت می کردم
وهمه می دانیم که بعد از ظهور حضرت مهدی علیه السلام دیگر در زمین مشرک ویا کافری نخواهد بود همانطور که قران به ان بشارت داده
وعدالله الذین آمنوا منکم و عملو الصالحات لیستخلفهم فی الارض ...یعبدونی لایشرکون شیا(نور55) پس سید الشهدا اینقدر امامت نمی کند که ثابت کند امام را بلکه جامعه ولایی را اداره می کنند
ببخشید دوست من از کثرت سخن
یا حق
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

راه تو به هر جهت که پویند خوش است
وصل تو به هر روش که جویند خوش است
روی تو به هر دیده که بینند نکوست
ذکر تو به هرزبان که گویند خوش است
مدیر وبلاگ : . .
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :