راه رب
راه تو به هر جهت که پویند خوش است
شنبه 15 خرداد 1389 :: نویسنده : مرتضی

شفاعت
شفاعت در لغت و در اصطلاح
شفاعت در لغت:"الشفاعة کلام شفیع للملک فى حاجة یسألها لغیره. عن المبرّد و ثعلب أنّهما قالا فى قوله تعالى:"من ذا الذى یشفع عنده إلّا بإذنه"،قال الشفاعة الدعاء ههنا."
در اصطلاح شرع نیز مسئله شفاعت درخواست کسى از کسى دیگر براى شخص ثالث است، و قرآن کریم درباره ى وقوع آن و افرادى که حق شفاعت دارند اشاراتى دارد و همه ى مسلمین آن را قبول دارند از جمله آنها شیعیان و وهابیها مى باشند و نیز قبول دارند فى الجمله بنا به آنچه در چگونگى بهره جویى بندگان خدا در این از لطف و رحمت الهى استن، که فرقه وهابیت در نوع بهره جویى جستن از این لطف خداوند، به مسلمانان عموماً و خصوصاً شیعیان اشکال وارد مى کند و آنها را متهم به شرک در عبادت (عبودیت) مى کند.
مهمترین مسئله اى که در بحث شفاعت مطرح مى کنند نحوه درخواست شفاعت است و اینکه از چه کسى و براى چه و براى چه زمانى باید انجام شود، آنها قائلند که طلب شفاعت فقط باید از خدا باشد; زیرا که شفاعت حق اوست و کسى دیگر را در این زمینه حقّى نیست، به اصطلاح شفاعت از جمله شئونات خدایى است، لذا درخواست آن از غیرخدا ما را در صف مشرکان و بت پرستان قرار مى دهد، آنچه که گفته شد از جمله ادعاهایى است که از بیانات و نوشتار بزرگان وهابیون برمى آید.

سخن محمدبن عبدالوهاب در طلب شفاعت از انبیاء و صالحین
محمدبن عبدالوهاب رئیس فرقه وهابى در رساله اربع قواعد در تشبیه طلب کنندگان شفاعت از انبیاء وملائکه و شهداء و اولیاء به کفار و مشرکین زمان رسول اکرم (صلى الله علیه وآله)مى گوید:مشرکان هم مى گفتند ما ازبتها طلب نمى کنیم و به آنها روى نمى آوریم مگر براى نزدیک شدن به خدا و اینکه آنها در نزد خدا از ما شفاعت کنند.
و در رساله اى دیگر مى گوید:لکن مشرکان برخى از مخلوقات را بین خود و خداوند وسیله قرار مى دهند و مى گویند ما از این مخلوقات نزدیکى به خدا و شفاعت در نزد او را طلب مى کنیم، و ادامه مى دهد:و ازجمله مشرکین کسانى بودند که از ملائکه درخواست مى کردند بخاطر قرب و نزدیکى آنها در نزد خدا براى آن مردم پیش خدا شفاعت کنند و برخى از مردم افراد صالح را همانند"لات" یا پیامبرى را مانند عیسى (علیها السلام)به شفاعت فرا مى خواندند،و در پایان مى گوید:همانا قصد و توجه نمودن آن مردم بسوى ملائکه و انبیاء و اولیاء براى این بود که از آنها درخواست شفاعت و نزدیک شدن به خدا مى کردند و به همین سبب که از آنها درخواست مى کردند،پیامبر(صلى الله علیه وآله)جان و مالشان را حلال کرد
در سخنى دیگر دارد که مى گوید: همانا کسانى که رسول (صلى الله علیه وآله)آنها را مهدورالدم اعلام فرمود به آنچه که گفتیم اعتقاد داشتند و نیز معتقد بودند که بتهایشان تدبیر و سرپرستى هیچ امرى را در عالم بعهده ندارند و آنها از توجه بسوى بتها اراده نمى کردند مگر شفاعت را، و طلب شفاعت از صالحین (انبیاء و ملائکه و اولیاء) عیناً مانند گفته کفار و مشرکین عهد رسول (صلى الله علیه وآله)است که مى گفتند ما این بتها را نمى پرستیم مگر اینکه به آنها نزدیک شویم تا در نزد خداوند برایمان شفاعت کنند.

شفاعت مثبت و شفاعت منفى در سخن ابن عبدالوهاب
محمدبن عبدالوهاب در کتابش مى گوید: شفاعت بر دو قسم است; شفاعت مثبت و شفاعت منفى، شفاعت مثبت آن است که از خدا درخواست شود و خدا در آن براى شفیع و مشفوع له اذن دهد، "من ذا الذى یشفع عنده إلّا بإذنه". و شفاعت منفى شفاعتى است که از غیرخدا طلب شود که خداوند آن را نهى کرده و مردود مى داند، "ما لکم من دونه من ولّى و لا شفیع" در مکان دیگر جایى که بعضى اتباع خود را براى مقابله با مخالفین آموزش مى داد گفت :اگر مخالفین پرسیدند آیا شفاعت رسول الله (صلى الله علیه وآله)را انکار مى کنى و از آن دورى مى جویى، بگو: نه بلکه او شفیع است و شفاعتش مورد قبول، لکن من شفاعت او را از خداوند طلب مى کنم بخاطر اینکه خداوند همه شفاعت را از آن خود مى داند و کسى بنا به قول خدا بدون رضایت خداوند حق شفاعت کردن ندارد، "و لا یشفعون إلّا لمن ارتضى" و خدا جز به توحید راضى نمى شود، و پیامبر و غیرپیامبر بدون اذن خدا شفاعت نمى کنند و خدا هم جز براى اهل توحید و خالصین اجازه نمى دهد،پس شفاعت همه براى خداست و از او باید طلب کرد، و مى گوییم بار خدایا شفاعت پیامبر (صلى الله علیه وآله)را بر ما حرام نگردان، خدایا پیامبرت را شفیع ما گردان، و مانند آن; و اگر کسى بگوید به پیامبر (صلى الله علیه وآله)شفاعت عطا شد و من از او که خدا به او عنایت کرد طلب مى کنم، در جواب بگو: خدا شفاعت را به او عطا کرد ولى تو را از درخواست نمودن از او نهى کرد به اینکه فرمود:"فلاتدعوا مع الله أحداً"
واگر گفت آیا به غیرت خدا شفاعت عنایت شد بگو بله، به ملائکه و اولیاء آنها شفاعت میى کنند. پس اگر گفت شفاعت به آنها عطا شد و من از آنها درخواست مى کنم، پس به او متذکر شو عبادت صالحین را که خداوند در کتابش ذکر فرمود:"و یعبدون من دون الله ما لایضرّ هم و لاینفعهم و یقولون هؤلا شفعاؤنا عندالله"

 

آدرس:http://www.porsojoo.com/fa/node/12502

نوع مطلب :
برچسب ها : وهابیت،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 27 شهریور 1396 07:56 ب.ظ
Hello there, You have done an excellent job. I will definitely digg
it and personally recommend to my friends. I'm confident they will be benefited from this web site.
چهارشنبه 18 مرداد 1396 09:39 ق.ظ
I always spent my half an hour to read this web site's posts daily along
with a mug of coffee.
چهارشنبه 9 تیر 1389 05:12 ب.ظ
سلام
خدایا ممنونم که دوستانی خوب را سر راه من قرار میدهی...
دعوتتون میکنم برای دیدن قسمت پستهای برتر وبم
امیدوارم با دستی پر و خاطی شاد و دلی لبریز از اشتیاق برگشتن بیاین و برین
ما را هم دعا...
یا علی
سه شنبه 8 تیر 1389 08:13 ق.ظ
منم آن خسته دلی که درره یاربماند.بارهارانده شدوبازخریداربماند.منم آن بوته خشکیده که دردامن دوست.سالهاسوزجگرخوردوگرفتاربماند!!!
جمعه 4 تیر 1389 01:02 ب.ظ
★☆★☆★☆★☆★☆★☆★☆★☆

..♥ پـــــــــــــــــــــــــریــــــــــــــــــــــــــــــا ♥..

★☆★☆★☆★☆★☆★☆★☆★☆

..♥ فـــــــــــــریـــــــــاد عــــــشــــــــــــق ♥..

★☆★☆★☆★☆★☆★☆★☆★☆
جمعه 4 تیر 1389 12:15 ب.ظ
من هم این روز را به شما شاد باش میگویم باشد در چنین روزهای زندو خرسند باشی
خدایا
دنبال واژه میگردم به دنبال خط هایی که بکوبانم بغضم را بر سطر سطرش
چقدر بی رمق مرا دعوت به زندگی کردی
ببین چگونه فرو میریزم در تنهایی چشمانم
هر روز انتظار برای رسیدن آنکه نفس در نفس تکرارش میکنم
به کدامین جاده دل بسپارم
برای کدامین دست شعر ماندن بسرایم
تو تندیس لبخند هایم باش
قبل از آنکه تنها بمانم در
پس را ه های خستگی.

یکشنبه 23 خرداد 1389 11:51 ب.ظ
آپم دوست داشتی یه سر بزن
یکشنبه 23 خرداد 1389 04:13 ب.ظ
علیک سلام
ممنونم از نظر لطفتون..التماس دعا
یکشنبه 23 خرداد 1389 03:38 ب.ظاثـــرات ذکــــرخـــــدا در مـــاه رجــــب :
در طــول مــــاه هـــــزار بــــار خـــــوانـــدن ایــن دعــــــــــا:

×× استغفرالله ذوالجلال و الاكرام من جمیع الذنوب و الاثام. ××

شیخ صدوق در این باره روایت كرده است كه هر كس این دعا را در رجب هزار بار بخواند خداوند به او می‌گوید: اگر تو را نیامرزم خدای تو نیستم، خدای تو نیستم.


گفتن هزار بار لا اله الا الله و روایت شده هر كس در رجب هزار بار لا اله الا الله بگوید خداوند صد هزار حسنه برای او می‌نویسد و صد كاخ بهشتی به او می‌دهد.
یا علی مدد ..... التماس دعا
یکشنبه 23 خرداد 1389 03:38 ب.ظ
فـــضــیــلــت مــــــاه رجـــب


در مورد ثواب روزه ماه رجب در كتاب ثواب الاعمال و عقاب الاعمال شیخ صدوق از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) چنین نقل شده است:

بدانید كسی كه یك روز از ماه رجب را از روی ایمان و به خاطر پاداش روزه بگیرد مستوجب رضایت خداوند می‌گردد. و اگر كسی به اندازه تمام زمین طلا انفاق كند برتر از روزه یك روز آن نخواهد بود.


امام صادق (علیه السلام) نیز فرموده‌اند:

براستی كه نوح در روز اول رجب سوار كشتی شد و به همراهان خود گفت كه این روز را روزه بگیرند و فرمود كسی كه این روز را روزه بگیرد جهنم به اندازه مسافت یكسال از او دور خواهد شد و كسی كه هفت روز از این ماه را روزه بگیرد درهای هشتگانه بهشت برای او باز می‌شود و كسی كه پانزده روز از این ماه را روزه بگیرد حاجتش داده خواهد شد و كسی كه بیشتر روزه بگیرد خدای عزوجل ثواب بیشتری به او عنایت خواهد كرد.

از حضرت موسى بن جعفر علیهماالسلام روایت است كه: هر كس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یك سال، از او دور شود و هر كس سه روز از آن را روزه دارد بهشت او را واجب گردد و همچنین فرمود كه: رجب نام نهرى است
در بهشت از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‏تر. هر كس یك روز از رجب را روزه بگیرد البته از آن نهر بیاشامد


یکشنبه 23 خرداد 1389 03:26 ب.ظ
سلام

******************************
بی قرار توأم و در دل تنگم گله هاست

آه بی تاب شدن عادت کم حوصله هاست

مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب

در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست

اسلام علیک یا صاب الزمان (ع)
*******************************
التماس دعا

یا علی
یکشنبه 23 خرداد 1389 03:13 ب.ظ
شب ارزو ها نزدیکه مارو هم یاد کنید

التماس دعا از هر کسی که این نوشته رو میخونه

یاعلی
یکشنبه 23 خرداد 1389 01:52 ب.ظ
آنتی شایعه! (یا چگونه از انتشار شایعه جلوگیری کنیم!)
هر زمان شایعه ای را شنیدید و خواستید آن را بیان کنید، ابتدا آزمون سه پرسش را انجام دهید:
کاملا مطمئن اید که حقیقت دارد؟ خبر خوبی است؟ برای شنونده سودمند است؟
اگر می خواهید چیزی را بگویید که نه حقیقت دارد و نه خوب است و نه حتی سودمند، پس چرا اصلا آن را بگویید؟

روزی فیلسوف بزرگی که از آشنایان سقراط بود، با هیجان نزد او آمد و گفت: سقراط می دانی راجع به یکی ازشاگردانت چه شنیده ام؟
سقراط پاسخ داد: "لحظه ای صبر کن. قبل از اینکه به من چیزی بگویی از تومی خواهم آزمون کوچکی را که نامش سه پرسش است پاسخ دهی.

قبل از اینکه راجع به شاگردم با من صحبت کنی، لحظه ای آنچه را که قصدگفتنش را داری امتحان کنیم. " اولین پرسش حقیقت است.کاملا مطمئنی که آنچه را که می خواهی به من بگویی حقیقت دارد؟

مرد جواب داد: "نه،فقط در موردش شنیده ام."

سقراط گفت: "پس واقعا نمی دانی که خبر درست است یا نادرست." حالا بیا پرسش: "آنچه را که در موردشاگردم می خواهی به من بگویی خبرخوبی است؟" مرد پاسخ داد: "نه، برعکس…"

سقراط ادامه داد: "پس می خواهی خبری بد در مورد شاگردم که حتی درمورد آن مطمئن هم نیستی بگویی." و اما پرسش سوم: "آن چه را که می خواهی در مورد شاگردم به من بگویی برایم سودمند است؟" مرد پاسخ داد:"نه،واقعا…"

سقراط نتیجه گیری کرد:"اگر می خواهی به من چیزی را بگویی که نه حقیقت دارد و نه خوب است و نه حتی سودمند است پس چرا اصلا آن را به من می گویی؟"

حرف امروز
واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می کنند
چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند

مشکلی دارم ز دانشمند مجلس بازپرس
توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر می کنند

گوییا باور نمی دارند روز داوری
کاین همه قلب و دغل در کار داور می کنند


یکشنبه 23 خرداد 1389 01:45 ب.ظ
شادی را هدایت كن , حتی به كسانی كه آن را از تو گرفته اند ,
عشق بورز به آن ها كه دلت را شكسته اند,
دعا كن به آن ها كه نفرینت كرده اند ,
بهارشو و بخند .....كه خدا هنوز آن بالا با ماست!
یکشنبه 23 خرداد 1389 01:35 ب.ظ
..........@@
............@@@
............@@@@@@@@@
...............@@@@@@@@@
....................................@@
....................@@
....................@@@
....................@@@
....................@@@
....................@@@
....................@@@
......................@@
..................................................
@@@...............................@@@
@@@................................@@@
@@@@@@@@@@@@@@@
...@@@@@@@@@@@@@@

..................@@...@@
..................@@...@@
......................@@
......................@@
............................
...............@@@@
.............@@.......@
................@@@@@@
............................@@
............................@@
............................@@
............................@@
............................@@
............................@@
............................@@


سلام عزیزم.............
بدو بیا منتظرتم....................
یکشنبه 23 خرداد 1389 01:35 ب.ظ
..........@@
............@@@
............@@@@@@@@@
...............@@@@@@@@@
....................................@@
....................@@
....................@@@
....................@@@
....................@@@
....................@@@
....................@@@
......................@@
..................................................
@@@...............................@@@
@@@................................@@@
@@@@@@@@@@@@@@@
...@@@@@@@@@@@@@@

..................@@...@@
..................@@...@@
......................@@
......................@@
............................
...............@@@@
.............@@.......@
................@@@@@@
............................@@
............................@@
............................@@
............................@@
............................@@
............................@@
............................@@


سلام عزیزم.............
بدو بیا منتظرتم....................
یکشنبه 23 خرداد 1389 12:42 ب.ظ
سلام مرسی که سرزدید
خوشحال شدم
شما ؟
یکشنبه 23 خرداد 1389 12:41 ب.ظ
سلام ...
من اپم با عنوان /اعتکاف/
منتظر نظرتون هستم .
التماس دعا .
یا حق.
یکشنبه 23 خرداد 1389 12:40 ب.ظ
۩▓۩▬►♥•۩▓۩▬►♥•۩▓۩▬►♥*•۩▓۩▬►♥•۩▓۩▬►♥*•۩
♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿
┊   ┊┊   ┊┊ ✿
┊   ┊┊  ✿✿
┊   ┊┊  
┊   ✿✿یا علی
یکشنبه 23 خرداد 1389 12:17 ب.ظ
باسمه تعالی
سلام
منو لینک کن بعدش خبرم کن تا لینکت کنم
یاحق
یکشنبه 23 خرداد 1389 12:17 ب.ظ
سلام
ممنونم كه به وبلاگ من سرزدی.موفق باشی.
یکشنبه 23 خرداد 1389 11:54 ق.ظ
سلام .
با تبادل لینک موافقم منو با اسم دلتنگی های دوران غیبت لینک کنید وشما رو با عنوان /راه رب /لینک می کنم اگه خواستید بگین عوض کنم اسمشو .
ممنون التماس دعا .
یا حق.
یکشنبه 23 خرداد 1389 11:30 ق.ظ
سلام
ممنونم كه به من سرزدی.موفق باشی.
یکشنبه 23 خرداد 1389 10:39 ق.ظ
سلام
ممنون از نظرت دوست خوبم
باز بهم سر بزن و التماس دعا
در ضمن مطالب خوبی تو وبت بود که استفاده کردم
یکشنبه 23 خرداد 1389 10:37 ق.ظ
salam refigh.mamnon az hozoro nazaret.
tavakolemon be khodast baraye mobareze ba bikhodayani ke o ra be bazi gereftan
یکشنبه 23 خرداد 1389 10:24 ق.ظ
چگونه عطر تو در عمق لحظه ها جاری ست چگونه عکس تو در برق شیشه ها پیداست چگونه جای تو در جان زندگی سبز است

یکشنبه 23 خرداد 1389 09:39 ق.ظ
سلام
مگر شیعه نمی گوید بیشتر روایت های کتاب الکافی ضعیف هستند و چیز صحیحی جز قرآن نداریم؟!
پس چرا می گویند که الکافی شرح و تفسیر قرآن است،
مرتضی سلام دوست من
کسی نگفته بیشتر روایات کافی ضعیف هست بلکه روایت ضعیف هم دارد کلا شناخت روایت واستفاده ازان محتاج یاد داشتن علومی چون رجال ودرایه علم الحدیث و... هست که از متون روایی که یکی از انها کافی هست به سراغ آنهامی رویم ومی دانیم قران کلیات را دربر دارد مثلا نماز ظهر چهار رکعت است اصلا در قران نیامده که روایات صحیح ان را بیان نموده اند وچند ملیارد مسلمان که تا بحال نماز خوانده اند شکی در ان نکرده اند
وصد البته که محوریت با قران است که در روایات امام صادق امده اگر دیدید کلامی از ما نقل شد ومخالف با قران بود فضربوه علی الجدار به دیوارش بزنید کنایه از اینکه از ان عبور کنید
و خوب است بدانیم با علومی که برای شناخت صحیص از سقیم روایات هست می توان به روایات که از این صافی ها گذر می کنند اعتماد کرد
یکشنبه 23 خرداد 1389 09:10 ق.ظ
گر می نخوری طعنه مزن مستانرا بنیاد مکن تو حیله و دستانرا
تو غره بدان مشو که می مینخوری صد لقمه خوری که می غلام‌ست آنرا
خیام
مرتضی عاقبت خاک گل کوزه گران خواهی شد
حالیا فکر سبو کن که پر از باده کنی
یکشنبه 23 خرداد 1389 07:23 ق.ظ
ممنون از حضور گرم و پر از مهرتون در وبلاگم
یکشنبه 23 خرداد 1389 02:00 ق.ظ
سلام دوست عزیز
یه آپ جدید گذاشتم منتظر حضور گرمت هستم
موفق باشی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

راه تو به هر جهت که پویند خوش است
وصل تو به هر روش که جویند خوش است
روی تو به هر دیده که بینند نکوست
ذکر تو به هرزبان که گویند خوش است
مدیر وبلاگ : . .
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :